top of page
  • Yazarın fotoğrafıProf. Dr. Burhan Uslu

Menisküsüm Yırtıldı!


Ameliyat olmalı mıyım?

Ameliyat olmazsam ne olur?

Ameliyat olmadım, başka tedaviler veya fizik tedavi beni iyileştirebilir mi? Eğer dizinizle ilgili bir sorun var ve size menisküs yırtığı tanısı kondu ise yukarıdaki sorular daima sizin zihninizi meşgul edecektir.

Menisküs yırtığında yırtığın yeri, yırtığın tipi ve büyüklüğü, bunun dışında ameliyat olacağınız doktorun tecrübesi, genel sağlık durumunuz, yaşınız ve sportif faaliyetleriniz sizin durumunuzu yapılacak işlem konusunda belirleyici hususlardır.

Eğer menisküs yırtığınız cerrahi işlem gerektiriyorsa, menisküs yırtığında 2 çeşit cerrahi yaklaşım vardır. Birincisi yırtık menisküsün dikilmesi, diğeri ise yırtık parçanın çıkarılmasıdır. Eğer mümkünse dikilmesi her zaman tercih edilir. Yapılacak bu operayonlar yırtığın tipi ve yerine göre seçilir ve uygulanır.

Bazı tip yırtıklar dikilemezler. Dejenere, kompleks yırtıklar dikilemez. Bu tip yırtıklarda menisküsün yırtık olan parçaları çıkartılır.

Cerrahi yaklaşım ekleminizdeki kireçlenme gibi riskleri azaltır. Yapılacak fizik tedavi ve adele güçlendirilmesi ile ileride oluşabilecek eklem probemleri en aza indirilir.

Bazı tip yırtıklar kendiliğinden iyileşirler. Bu tip yırtıklarda ameliyat yerine istirahat, buz kompresi, egzersiz ve gerekirse eklem içi enjeksiyonlar faydalı olurlar.

Menisküs yırtık tipleri aşağıdaki resimde gösterilmiştir.

bottom of page