top of page
  • Yazarın fotoğrafıProf. Dr. Burhan Uslu

DİZ KİREÇLENMELERİNİN ve SPORTİF YARALANMALARININ TEDAVİSİNDE YENİ GELİŞMELER


Son yıllarda ortopedik sorunların tedavisinde yeni gelişmeler, cerrahi tedaviyi en sona bırakan buluşlar başarılı sonuçlar göstermektedir. Bunların arasında karından alınan yağın işlemlerden geçirilerek kireçlenme, omuzda adele yırtıklarında, kıkırdak zedelenmelerinde, donmuş omuzda, spor sakatlıklarının tedavisinde kullanılması ve başarılı sonuçlar alınması dikkatten kaçmamıştır.

Son yıllarda sık kullanılan LİPOGEM nedir, niçin kemik iliğinin yerine kullanılmaktadır, bu işlem nasıl yapılır, faydaları ve yan etkileri nelerdir, sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Lipogem, ortopedik sorunlarda ve spor yaralanmalarında kullanılan bir tıbbi cıhazdır. Sorunları olan kişinin vücudundan alınan yağ, işlemlerden geçirildikten sonra zedelenen kısma ya da hastalıkla eklem ya da yumuşak dokuya enjekte edilir.

Yağınız ortopedik sorunlarınızın iyileşmesine yardımcı olabilecek tamir edici hücrelere sahiptir. Yağ dokusu, çok fazla sayıda tamir edici hücrelere sahip olması, kolayca alınabilmesi ve uygulanması kemik iliğine göre daha kolay uygulanabilmesi tercih nedenidir.

Hastahane ya da steril bir ortamda lokal ya da genel anestezi ile alınır. İşlemden geçirilen doku hastalıklı doku ya da ekleme enjekte edilir.

Kireçlenmelerde uygun kişilerde protez ameliyatını geciktirmede kullanılır. Enjeksiyon sonrası ağrı ve şişlik azalır. Tendon, adale, bağ zedelenmelerinin tedavisinde yardımcı olur.

Yağ dokusu ile tedavi herkese yapılamaz. Menisküs, labrum yırtıklarının cerrahi tedavisi sonrası iyileşme bu işlemle daha hızlı olur.

Peki bu işlemin yan etkileri nelerdir?

Allerjik reaksiyon, enfeksiyon, yapılan doku ya da eklemde şişlik, kanama olabilir. Alınan yağ dokusu yerinde, sertlik, renk değişikliği oluşabilir.

Yağ dokusunda alınan hücrelerin enjeksiyonundan sonra 2-8 hafta fazla aşırı aktivitelerden kaçınmak gerekir. Çoğu kişi 1-2 ayda tam günlük faaliyetlerine döner.

bottom of page