top of page
  • Yazarın fotoğrafıProf. Dr. Burhan Uslu

Sırt Kas Ağrısı (Rhomboid Adale Ağrısı)


Yaşamımız boyunca hepimiz mutlaka vücudumuzda herhangi bir adale ağrısı hissetmişizdir. Bazı kişilerde ise vücudun belirli noktalarında sık sık tekrar eden ve kötüleşen adale ağrıları olur. Bunların arasında rhomboid adale ağrısı en sık görülen ve kötüleşen ağrıdır. Çoğu insan rhomboid adalenin ne olduğunu ve yerini tam olarak bilmez,ancak zaman zaman onun olduğu yerde kötüleşen ve kendini rahatsız eden ağrıyı hisseder.

Rhomboid adale ağrısı sırtta,boyna yakın ve iki kürek kemiği arasında hissedilir. Rhomboid adalenin fonksiyonu kol ve omuz hareketlerine yardımcı olmaktır.Üçgen şeklinde ince bir adaledir. Omurga ve omuzda kemiğe tutunur. İyi bir postüre yardımcı olur. Aşırı kullanımda, ağır taşımada gerilir ve ağrıya neden olur. Bu aşırı kullanım sporda(tenis-golf), ağır taşımada, yanlış ters hareket yapmada, rafdaki ya da yüksekteki bir nesneye uzanmada , boyun eğik uzun süre bilgisayar kullanımında olabilir. Kişisel sportif çalışmalarda, bilhassa aletli platesde sık görülür. Romboid adale ağrısınde kişi kol ve omuzunu zor hareket ettirir ve sırtında şiddetli bir ağrıdan bahseder. Bazen sinire baskıdan dolayı kişi şiddetli bıçak batar tarzda bir ağrı ve daha sonra hareket kısıtlılığından bahseder. Bazen sırt bölgesinde şişlik olabilir.

Tedavi

Rhomboid adale zedelenmesinde en önemli hususu kişinin istirahatidir. Kişi gevşemeli, istirahat etmelidir. Eğer kişi adaleyi zorlamaya devam ederse iyileşme süreci uzar.

Ağrıyı azaltmak ya da ortadan kaldırmak için antienflamatuvar ilaçlar verilir. Bu ilaçlar aynı zamanda şişliğin azalmasına da yardımcı olurlar. Buz kompresi şişlik ve ağrının geçmesinde yardımcı olur ve 10 dk'dan fazla yapılmamalıdır. Rehabilitasyona hafif germelerle başlanılır.

Kişi ağır kaldırmaktan ve ani dönüşlerden kaçınmalıdır. 2-3 haftada tam iyileşme olur.

bottom of page