top of page
  • Yazarın fotoğrafıProf. Dr. Burhan Uslu

Aşil Tendonu Zedelenmesi


Aşil tendonu, baldır adelelerini topuk kemiğine bağlayan kalın bir bantdır. Bu kalın ve sağlam tendonun yırtılmasına birçok sebep neden olur. Basit bir ev işi sırasında ya da merdiven inip çıkarken kopabilir. Sporda aşırı yüklenmeler sonrası tendon giderek zayıflar. Düzenli yapılacak germe egzersizleri bunu azaltır. Aşil tendon zedelenmelerini önlemenin en iyi yolu ısınma ve germe egzersizleridir. Bunun yanında yapılan spor veya faaliyette kullanılan iyi ve düzgün ekipman çok önemlidir.

Çoğunlukla uzun süre devam eden tendinit durumlarında ve aşırı yüklenmelerde görülür. Hafta sonu sporcularında, düzenli egzersiz yapmayanlarda ve uygun ısınma, germe yapmayanlarda sık görülür. Profesyonel olarak, çabuk hızlanma ve atlama tipi sporlarda yani basketbol, tenis ve voleybolda sık görülür.

Tam olarak ısınma ve gerilmesi yapılmamış tendona, aşırı yük binmesi tendinite yol açar. Kopmaların oluşmasında sık tekrarlanan durma ve koşma ya da öne ve arkaya yer değiştirme hareketleri mevcuttur.

Aşil tendon kopmalarının çoğu ileri yaşlarda görülür, ancak genç sporcularda da sık olarak tendinitis görülmektedir. Karekteristik olarak tendon kemiğe yapıştığı yerden belirli mesafe yukarda yırtılır ve bu bölge kan akımının en az olduğu bölgedir. Yaşlanma ve bu bölgede kan akımının az olması arasında direkt bir ilişki mevcuttur.

Sporcu bacağın arkasına tekme ya da bir şey atıldığını hisseder. Bazen bir ses duyduğunu ifade eder. Şişlik ve ağrı olur. Ayakta kuvvet kaybı vardır. Eli ile dokunduğunda tendon bölgesinde bir boşluk hissedilir. Yüzü koyun yatarak ayağın itmesi ile gerçekleştirilen Thompson testi pozitifdir.

Genç sporcularda yapılacak cerrahi müdahale sonrası iyileşme ve spora dönüş en kısa zamanda olur. Yırtık iki uç karşılıklı olarak dikilir. Ayak bilek aşağı sarkık alçı uygulanır. Yaşlılarda ve tam olmayan yırtıklarda alçı ile tedavi uygulanır. Bu arada son yıllarda artroskopi olarak tamir yapılmakta ve başarılı sonuçlar yayınlanmaya başlamıştır.

6-12 haftalık bir iyileşme dönemi sonrası fizik tedavi uygulanmalıdır. İyi ve tam bir iyileşme olmadan spora dönüş, tekrar kopmalara neden olabilir.

Aşil tendon kopmaları önlenebilir mi?

Bizim tavsiyemiz antremana ya da maça başlamadan iyi ısınma, uygun germe hareketleri, uygun ve topuğu desteklenmiş spor ayakkabısıdır. Bir başka çok önemli husus, en ufak ağrıda dinlenme, buz kompresi yapmak ve derhal doktora başvurulmasıdır.

bottom of page